Obaly na nápoje sa vyrábajú z rôznych materiálov, pričom mnohokrát je naozaj ťažké spoznať, z čoho sú vyrobené. Práve z daného dôvodu sú označené špecifickými značkami, ktoré majú spotrebiteľa informovať o tom, ako s nápojovým obalom naložiť po jeho použití. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme nielen jednotlivé druhy nápojových obalov, ale informujeme vás aj o značkách informujúcich o zložení obalu, s ktorými sa môžete stretnúť. Vysvetlíme vám, čo jednotlivé značky znamenajú.

Snáď najlepšie riešenie by bolo, keby sa nepoužíval žiadny nápojový obal, čo je pochopiteľne nereálne. Či už teda kupujete nápoje v kartónovom obale, plechovke, alebo v plastovom obale, mali by ste vždy obal správne separovať.

Sklo

Prvou možnosťou sú nápoje v sklenených fľašiach. Výhodou je, že takúto fľašu môžete napĺňať opakovane. Dokonca sú niektoré fľaše vratné, napríklad od piva, a tak ich po vypití obsahu jednoducho vrátite do obchodu, odkiaľ sa potom hromadne odvážajú, znovu vymývajú a napĺňajú. Ak máte nevratnú fľašu a neplánujete ju naďalej nijako využívať, potom ju dajte do jedného z príslušných kontajnerov. Do bieleho patria priehľadné fľaše, do zeleného zase farebné.

Krabica na nápoje

Ďalšou možnosťou sú škatule na nápoje, ktoré sú veľmi problematické. V našich končinách sa stretnete s dvomi druhmi. Prvé sú aseptické nápojové kartóny (napríklad tetrapak), ktoré sú vyrobené z papiera potiahnutého plastom a hliníkovou fóliou. Obsahujú spravidla nápoje s predĺženou trvanlivosťou, napríklad mlieko. Ďalej sú nápojové kartóny neaseptické, ktorým chýba hliníková vrstva. Bývajú v nich nápoje určené na okamžitú spotrebu, napríklad kefír.
Samotná recyklácia je celkom náročná. Vykonáva sa na špeciálnych linkách, pričom vo väčšine prípadov sa spätne získavajú iba papierové vlákna. Nápojové kartóny patria do špeciálneho oranžového kontajnera, ktorý však nie je vo všetkých mestách a obciach.

Hliníkové plechovky

Pre prírodu sú najnáročnejšie hliníkové plechovky, ktorým sa snažia ekologickí spotrebitelia vyhýbať oblúkom. Hliník ako taký sa ale dá dobre recyklovať, pretože na rozdiel od ostatných druhov kovov je nemagnetický. Hliníkový odpad sa odváža do zberného dvoru. Patria sem nielen plechovky, ale napríklad aj viečka od jogurtov.

PET fľaše

Každý určite pozná nápoje v PET fľašiach. PET fľaše sa dávajú do žltého kontajnera. Pred vyhodením ich zošliapnite, aby v kontajneri zaberali čo najmenej miesta.

Označenie nápojových obalov

U nápojových obalov sa stretnete s rôznymi značkami, ktorých úlohou je informovať vás o tom, ako by ste mali s obalom po použití naložiť. Prvý znak sú šípky s číslom či skratkou. Informuje vás o tom, z akého materiálu je nápojový obal vyrobený, a tak spoznáte, do akého kontajnera ho máte vyhodiť. Stretnete sa s nasledujúcimi kódmi:
PAP 22 – papier
PAP 20 – vlnitá lepenka
PAP 21 – hladká lepenka
GL 70 – biele sklo
GL 71 – zelené sklo
GL 72 – hnedé sklo
FE 40 – oceľ
ALU 41 – hliník
FOR 50 – drevo
PET 1 – polyetyléntereftalát
PP 5 – polypropylén
PS 6 – polystyrén
LDPE 4 – polyetylén rozvetvený
HDPE 2 – polyetylén lineárne
C / – kombinovaný obal a za lomkou je uvedený materiál, ktorý prevláda
C / PAP 81 a 84 – nápojový kartón a číslo označuje materiál, ktorý prevláda

Ďalším znakom je panáčik s košom, ktorý vám hovorí, že máte obal vyhodiť do príslušnej nádoby na odpad, teda separovať ho.
Tiež sa môžete stretnúť so zeleným bodom. Jedná sa o obal, ktorý je zaradený do systému EKO-KOM, ktorý zaisťuje zber a zhodnocovanie obalov. Ak si teda kúpite produkt v tomto obale, tak to znamená, že výrobca za jeho recykláciu zaplatil, a tak ho hoďte do farebného kontajnera.

Michaela Škubáková (author)

Michaela sa venuje odborným článkom a zameriava sa aj na oblasť týkajúcu sa ekológie.

Súvisiace príspevky

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *