My, ľudia, aj keď to tak niekedy nemusí vyzerať, sme pomerne dosť organizované tvory. Radi veci triedime, škatuľkujeme, analyzujeme, zhodnocujeme, dávame im rád, poriadok. Dokážeme zadefinovať nie len fyzické predmety, ale tak isto aj procesy a udalosti. Preto sa vieme pozrieť aj na to, ako funguje pamätanie si nie len z jedného uhlu pohľadu, ale vieme si to rozdeliť podľa rôznych kritérií. Práve pochopenie týchto procesov pomáha marketérom lepšie pracovať s posolstvom, ktoré chce značka šíriť medzi ľudí.

Vedeli ste napríklad, že existuje úmyselné zapamätávanie a tiež neúmyselné? To úmyselné si určite spájame hlavne so školou, keď sme sa snažili čím efektívnejšie zapamätať si čo najväčší objem informácií. Pre potreby tohto článku je pre nás ale zaujímavejšie zapamätávanie si neúmyselné. Prečo? Lebo práve to sa dá využiť v marketingu.

Neúmyselné zapamätanie je buď náhodné, alebo spojené s udalosťou. Práve príbeh je tým správnym lepidlom, ktoré pomáha pamäti spájať tvary, ľudí, pocity, miesta, chute a zvuky, dohromady.

Jedna zaujímavá štatistika hovorí, že človek si pamätá 20% z toho, čo počul a 30% z toho, čo videl. Z toho, čo vyskúšal si však pamätá až 90%! Je to obrovský rozdiel a ukazuje to, ako veľmi záleží na tom, aby bol zážitok z reklamného predmetu komplexný.

Nápoj s potlačou – skvelý marketingový nástroj

Práve preto je reklamný nápoj skvelým marketingovým nástrojom, ktorý sprostredkuje úplný vnem. Ako prvé zaujme tvar a farebnosť nápoja – to je časť, keď vstupuje na scénu zrakový vnem. Keď človek nápoj chytí, už sa zapisuje do pamäte hmatový vnem, ktorý je nasledovaný sluchovým vnemom pri otvorení plechovky, alebo fľaše. Následne je to vôňa a samozrejme aj chuť nápoja.

Výberom toho správneho druhu nápoja viete presne zacieliť na cieľovú skupinu, ktorú môžete osloviť niečím tradičným (voda, pivo), niečím trendovým (cider, energetický nápoj), alebo športovým (izotonický nápoj).

Určite netreba zabúdať ani na to, s akou udalosťou a príbehom bude takýto nápoj spájaný. Športové dni, firemné akcie, školenia, výlety, alebo kultúrne akcie sú len malou ukážkou toho, kde takéto krásne brandované nápoje nájdu svoje nezastupiteľné miesto. Polička s jedinečnými nápojmi vo firme tiež vyzerá štýlovo – zamestnancov poteší a klientov zaujme.

Sprostredkujte svojim klientom komplexný zážitok, ktorý poteší, zaženie smäd, či dodá energiu a vaši klienti, či biznis partneri si vašu spoločnosť určite zapamätajú. To, aký druh nápoja si zvolíte a akú potlač si vyberiete je už len na vás 🙂

Millas (administrator)

Muzikant s kladným vzťahom k vede, online svetu a k šitiu špičkových plátených tašiek. Momentálne na pozícii online marketing manažér vo firme Sketch.

Súvisiace príspevky

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *